Stipendije i nagrade

GEI Fellowship (2024)

Istraživačka knjižnica na Institutu Georg Eckert predstavlja jedinstven alat za međunarodno istraživanje udžbenika. Kako bi ispunio svoju važnu ulogu, Institut se oslanja na stalni i bliski akademski kontakt s domaćim i inozemnim istraživačima i praktičarima. U svrhu poticanja razmjene ideja na međunarodnoj razini i daljnjeg razvoja međunarodnog istraživanja udžbenika — s naglaskom na komparativne pristupe — Institut je razvio program stipendiranja uz podršku Udruge prijatelja Instituta Georg Eckert. Hajdarović je dobio stipendiju za istraživanje “Teaching History in the Age of Algorithms: The Uncharted Territory of AI-Infused Pedagogy”

GEI Fellowship (2024)

HISTOLAB FELLOWSHIP (2023)

HISTOLAB nastoji revitalizirati područje poučavanja povijesti okupljanjem inovativnih ideja i projekata o tome kako poboljšati poučavanje povijesti s ciljem jačanja demokratske kulture u Europi i šire. Zajednički projekt „Transnacionalna laboratorija za obrazovanje i suradnju u povijesti – HISTOLAB” nastao je kao suradnja Europske komisije i Vijeća Europe. U skladu s općim ciljem projekta HISTOLAB i u skladu s vrijednostima i standardima Vijeća Europe, HISTOLAB stipendija sufinancirat će istraživanje i pisanje akademskog članka vezanog uz inovacije u obrazovanju povijesti. Miljenko Hajdarović nagrađen je stipendijom za istraživanje “Exploring potential digital technologies for history education”. Članak možete pročitati ovdje ili poslušati ovdje.

Histolab

BELMA (2021)

Od 2009. godine BELMA nagrade dodjeljuje Europska udruga izdavača obrazovnih materijala (EEPG) uz podršku Međunarodnog udruženja za istraživanje udžbenika i obrazovnih medija (IARTEM) i Frankfurtskog sajma knjiga. Nagrade se dodjeljuju u četiri kategorije— od vrtića/predškolske razine do završetka srednjeg obrazovanja. Udžbenike ocjenjuje tročlani stručni žiri na temelju osam načela kvalitete: relevantnost, transparentnost, pouzdanost, privlačnost, fleksibilnost, generativnost, participacija i socijalizacija. Ova načela su široki koncepti razvijeni integracijom široko korištenih koncepata kvalitete s aktualnim teorijama učenja i poučavanja. Svako načelo je podijeljeno na nekoliko podnačela, koja predstavljaju različite dimenzije. Udžbenik povijesti Vremeplov 7, autora Miljenka Hajdarovića, Igora Despota i Gordane Frol, osvojio je srebrnu plaketu. Hajdarović je također bio urednik udžbenika.

Global Pluralism Award (2019)

Projekt Learning History that is not yet History osvojio je 2019. godine Global Pluralism Award za svoj doprinos inkluzivnom podučavanju povijesti na području bivše Jugoslavije. Inicijativa, koju čine povjesničari i edukatori iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Srbije, već više od 16 godina razvija odgovoran pristup učenju i podučavanju o nedavnim sukobima. Kroz stvaranje online baze besplatnih resursa i obuke za nastavnike, projekt pomaže u suočavanju s osjetljivim i kontroverznim temama, pružajući nepristran i pluralistički okvir. Nagrada, koju svake dvije godine dodjeljuje Global Centre for Pluralism, prepoznaje iznimne pojedince i organizacije koji doprinose izgradnji inkluzivnijih društava i zaštiti ljudske raznolikosti.

Global Pluralism Award

Auschwitz: The Past is Present (2014)

Auschwitz: The Past is Present” je bio obrazovni projekt USC Shoah Foundation i Državnog muzeja Auschwitz-Birkenau povodom 70. obljetnice oslobođenja Auschwitza. Program je uključivao četverodnevnu radionicu u Poljskoj za 25 učitelja iz 11 zemalja, s posjetima povijesnim mjestima, svjedočanstvima preživjelih te obukom za korištenje IWitness platforme USC-a s videima preživjelih iz Holokausta. Cilj projekta bio je jačanje obrazovanja o Holokaustu i očuvanje važnosti nasljeđa Auschwitza u suvremenom društvu.

Comenius EduMedia Seal (2012)

Najvažnije njemačke i europske nagrade za primjerene obrazovne medije temeljene na IKT-u dodijeljene su u Berlinu 22. lipnja 2012. Kroz nagrade „Comenius EduMedia Awards“ GPI (Njemačko društvo za obrazovanje i informacije) promiče pedagogiju, sadržaj i dizajn posebno vrijednih obrazovnih medija temeljenih na IKT-u: obrazovni multimedijski proizvodi (DMP), opći multimedijski proizvodi (AMP), sustavi za upravljanje učenjem i poučavanjem (LMS) te računalne igre s potencijalom za razvoj kompetencija (CKP). Nakon sedamnaest godina postojanja nagrade, u prvom planu su i dalje pedagoški sadržaj i obrazovno-metodički aspekti. Hrvatski povijesni portal (www.povijest.net), uređivan i u vlasništvu Miljenka Hajdarovića od 2006., nagrađen je pečatom Comenius EduMedia u kategoriji općih multimedijskih proizvoda.

Comenius EduMedia Seal

Alfred Lerner Fellow – Jewish Foundation for the Righteous (2012)

Program Centri izvrsnosti za Holokaust, pokrenut od strane JFR-a 2000. godine, surađuje s odabranim centrima za Holokaust diljem SAD-a s ciljem jačanja obrazovanja o Holokaustu u raznolikim zajednicama. Trenutno sudjeluje šesnaest centara, a svaki od njih dobiva dvije početne stipendije za Ljetni institut za nastavnike i svake godine nominira dva edukatora. Ovi se centri obvezuju pružati obrazovne programe o Holokaustu koristeći materijale JFR-a, s naglaskom na sveobuhvatno podučavanje koje uključuje temu spašavanja. Edukatori osposobljeni kroz ovaj program, poznati kao Alfred Lerner Fellows, stvaraju mrežu edukatora o holokaustu unutar svakog centra i za JFR. Iz Europe u radu ljetne škole sudjeluju nastavnici iz Poljske i Hrvatske.

Web top 100 – nacionalni natječaj izdavačke kuće VIDI (2007)

VIDI Web Top 100 je nacionalno natjecanje koje odabire najbolje internetske stranice u hrvatskom online prostoru. Stranica “Hrvatski povijesni portal” prepoznata je kao jedna od 100 najboljih hrvatskih stranica i svrstana među “Top 10” u kategoriji “Znanost, obrazovanje i kultura.”

Plati mi kavu

Ako ti se članak svidio klikni na link ili skeniraj kod i plati mi kavu.

Hvala.

Buy Me A Coffee
Thank you for visiting. You can now buy me a coffee!