U Zagrebu, 26. veljače 2016. godine Tribinom „Obrazovanje za EU“ koja je jučer održana na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti (FPZG) završen je projekt EU Educa, u sklopu kojega je stotinjak srednjoškolskih profesora educirano o nastavnim sadržajima iz područja Europske unije. Sudionici tribine, stručnjaci iz javne uprave, civilnoga društva i akademskog područja obrazovanja složili su se kako je projekt pružio iznimno dobru podlogu za buduće slične projekte, kao i za promjene u kurikulumu kako bi političko obrazovanje i obrazovanje o Europskoj uniji dobili pripadajuće mjesto u nastavi. 

„Edukacija o Europskoj uniji treba kapilarno ući u naše obrazovanje i sustav“, izjavio je Hrvoje Špehar sa Jean Monnet katedre za političke studije Europske unije Sveučilišta u Zagrebu. Miljenko Hajdarović, srednjoškolski profesor povijesti u Čakovcu, upozorio je da će tek novim kurikulumom Europska unija postati obavezno gradivo iz povijesti. O prenošenju praktičnog znanja učenicima govorio je Daniel Mondekar, bivši predsjednik Odbora za europske poslove Hrvatskog sabora, o ulozi Agencije za odgoj i obrazovanje govorio je Boris Vampula, a Tamara Puhovski o poučavanju o Europskoj uniji.

Projekt EU Educa Fakulteta političkih znanosti provodio se u većim hrvatskim gradovima uz suradnju Udruge za edukaciju i promicanje ljudskih prava i Agencije za odgoj i obrazovanjeProjekt je financiran sredstvima Europske unije iz programa Erasmus +. Prva radionica održana je u Zagrebu tijekom ožujka prošle godine, a slijedile su radionice u Rijeci, Osijeku i Splitu. Program su pohađala 103 polaznika.

Kako je pojasnila voditeljica projekta Nataša Beširević (FPZG), edukativnim radionicama o nastavnim sadržajima vezanim uz Europsku uniju sudionici su  na nov i zanimljiv način putem predavanja popraćenih diskusijama dobili informacije o korištenju raznih aspekata Europske unije u nastavi, mogli naučiti inovativne načine korištenja nastavnog materijala kroz nove tehnologije te kako informacije o Europskoj uniji na zanimljiv i prilagodljiv način približiti učenicima.

Predavači na radionicama bili su profesori s raznih fakulteta (filozofski, pravni, ekonomski itd.), stručnjaci iz prakse i iz institucija EU. Polaznici su bili profesori povijesti, geografije, politike i gospodarstva.

Izvor: http://skole.hr/obrazovanje-i-tehnologija?news_id=12758