igmanski marš

Je li obrazovanje u stalnom igmanskom maršu?

Igmanski marš iz 1942. godine simbol je hrabrosti, odlučnosti i spremnosti na žrtvu jugoslavenskih partizana u borbi protiv nacističke okupacije. U uvjetima opasne zime, partizanske jedinice prešle su planinu Igman kako bi se iz opkoljenog Sarajeva priključile glavnim snagama, svjesne da ih čeka iscrpljujući marš i potencijalno smrtonosne temperature. Brojni partizani pretrpjeli su smrzotine, no zahvaljujući snažnom zajedništvu i disciplini, ostvarili su svoj cilj. Igmanski marš tako je postao trajni simbol otpora i ustrajnosti u borbi za slobodu, ovjekovječen u jugoslavenskoj kulturi kao izraz herojstva i požrtvovnosti.

Ako pogledamo simboliku Igmanskog marša, možemo je usporediti s naporima učitelja u današnjemu društvu. Poput partizana koji su se suočili s nemilosrdnim uvjetima, mnogi učitelji svakodnevno preživljavaju svoj igmanski marš suočeni s nizom prepreka – od upitnih plaća i nedostatka podrške do podcjenjivanja od strane dijela javnosti i resornih ministarstava. Unatoč ovim izazovima, učitelji ulažu svoje vrijeme, trud i znanje, ne samo zbog profesionalne dužnosti već i zbog duboke posvećenosti učenicima i budućnosti društva.

Učitelji, baš kao i partizani na Igmanskom maršu, ustraju u svom idealu, boreći se za obrazovanje kao jedan od ključnih temelja naprednijeg i svjesnijeg društva. Njihov rad je izraz profesionalnosti i altruizma koji nadilazi materijalnu nagradu, a ustrajnost koju pokazuju u radu sa svakom novom generacijom učenika, postaje simbol predanosti društvenim vrijednostima. Poput Igmanskog marša, njihovo svakodnevno zalaganje utjelovljuje vrijednosti otpornosti i solidarnosti, vodeći nas ka boljoj budućnosti i društvenom napretku.

Izuzetno mi je drago što sam pozvan na sudjelovanje na “Igman obrazovni forum 2024“. U dobrom društvu brojnih priznatih obrazovnih stručnjaka i aktivista iz regije tri ćemo dana raspravljati o aktualnoj situaciji i o boljoj budućnosti.

Organizatori Udruženje građana Centar za obrazovne inicijative Step by Step su me ovako najavili:

Miljenko Hajdarović je doktorand interdisciplinarnih obrazovnih znanosti. Autor i urednik udžbenika i drugih obrazovnih materijala. Zainteresiran za suvremenu povijest, edukaciju o Holokaustu, primjenu IKT-a u edukaciji i futurologiju. Krajem prošle godine u javnosti prisutan iz dva razloga – razotkrivanja kvazinagrada za nastavnike i autor udžbenika Povijesti za IV razred gimnazije koji je protjeran iz gimnazija u Hrvatskoj.

U svom nedavno objavljenom tekstu kaže: “Par desetljeća kasnije, u mojim srednjim četrdesetim godinama, i sam se konstantno hrvam s istinom. Istina je ideal koji od malena učimo našu i tuđu djecu. I to uvijek bude u dva koraka. Počne s “Moraš uvijek govoriti istinu”, ali ubrzo dodajemo “Ponekad treba i malo lagati”. Odraslima to bude savršeno jasno, ali našim klincima baš i nije. Moraš govoriti istinu, ali ponekad je bolje ne govoriti istinu. Kako sad to?”

A ako nekoga interesira film Igmanski marš (1963.) možete pogledati na ovoj poveznici.

Dodajem i soundtrack legendarnog kolektiva:

Plati mi kavu

Ako ti se članak svidio klikni na link ili skeniraj kod i plati mi kavu.

Hvala.