U sezonskim ciklusima društvene mreže poplavi tekst i/ili grafika u kojoj se tvrdi da se u Japanu učitelji nisu dužni pokloniti caru jer ni carevi ne mogu bez učitelja. Plemenita ideja, ali netočna. O čemu se zapravo radi?
Naklon (ojigi) u Japanu je način iskazivanja poštovanja. Japansko je društvo kroz povijest bilo izrazito hijerarhijski strukturirano i naklon je ostao u upotrebi kao dio japanskog bontona. Ukoliko ste, recimo to tako, višeg ranga od sugovornika on će vam se nakloniti dublje, govoriti tiše ili čak u restoranu naručiti istu hranu kao i vi kako bi iskazali poštovanje. Naklon je samo jedan od načina kako drugima pokazati poštovanje. Naklon može biti samo trzaj glave ili dubok, može biti kraćeg ili duljeg trajnja.
Tipovi naklona:
- Klimanje – 5 stupnjeva: mali naklon glavom. Služi za pozdravljanje prijatelja ili kada više pozicionirana osoba odgovara na naklon drugih.
- Eshaku – 15 stupnjeva: uobičajeni pozdravni naklon. Služi za pozdrav ljudima koje već poznajete, ali ne dovoljno dobro da bi samo klimnuli glavom.
- Keirei – 30 stupnjeva: pozdrav za šefove, ljude višeg ranga ili za prve susrete.
- Saikeirei – 45 stupnjeva: izraz dubokog poštovanja.
- Klečeći naklon, dodirivanje poda glavom – neuobičajeni način koji se najčešće vidi u filmovima kao način isprike za veliki grijeh.
Vezano uz priču na početku – Japanci nemaju obavezu naklona prema bilo kome. To je dobrovoljni izraz poštovanja. Učitelji ljevičari u Japanu upravo iz tog razloga odbijaju nakloniti se caru/monarhiji kao ni pjevati himnu (Kimigayo).
Za odbijanje pjevanja himne će biti kažnjeni (novčano) jer je to zakonska dužnost. Obratimo pozornost na još jednu činjenicu – koliko često učitelji i drugi Japanci susreću cara Akihita? Izuzetno rijetko osim ako su dobitnici Nobelove nagrade, Olimpijske medalje ili najviših japanskih odličja. Akihito je abdicirao 2019. godine nakon 30 godina obavljanja carske službe.
U prošlosti je car bio smatran božanskom figurom i centralnim simbolom japanskog identiteta. Uloga cara se značajno promijenila nakon Drugog svjetskog rata, kada je car Hirohito formalno odustao od božanskog statusa, a Japan je postao ustavna monarhija.
Danas je car više simbol nacionalnog jedinstva nego autoritet kojemu bi građani morali iskazivati obvezno poštovanje, što bi pojasnilo modernu interpretaciju naklona kao osobnog čina.
Ako ti se članak svidio klikni na link ili skeniraj kod i plati mi kavu.
Hvala.